Jaka jest Twoja supermoc? Czyli co mogą filozofowie

supermoc filozofia

 

Dyskusja podczas konferencji „Filozofia w górach 2”, Kościelisko, dom Sante Clemente, 23 IV 2016.

Podczas tegorocznej konferencji studentów i doktorantów Wydziału Filozoficznego UPJPII miałem przyjemność prowadzić dyskusję o „supermocach” filozofów. Zastanawialiśmy się wspólnie, co wyjątkowego filozofowie wnoszą do społeczeństwa. Dyskusja była gorąca i tak dynamiczna, że nie sposób odtworzyć jej przebiegu. Pozwolę sobie jedynie zaprezentować wnioski, do jakich doszliśmy.

 

Siedem supermocy filozofów

1) Filozofowie mają moc burzenia zastanego obrazu rzeczywistości. Zadają pytania o rzeczy, które są powszechnie akceptowane, podważają rozwiązania, które wydają się być przyjęte raz na zawsze. W ten sposób zmuszają do myślenia i zmiany lub lepszego uzasadnienia swojego stanowiska.

2) Filozofowie mają moc stwarzania piekła na ziemi. Niektóre idee filozofów łatwo mogą zostać przemienione w ideologie, a te w pewnych okolicznościach mogą zniszczyć znany nam świat.

3) Filozofowie potrafią wytykać błędy w argumentacji. Zawsze domagają się precyzyjnych pojęć. W ten sposób wpływają na poziom debaty publicznej.

4) Filozofowie mogą swoimi pomysłami wpływać na masy, kształtując i zmieniając postawy ludzi.

5) Filozof może zmieniać nie tylko innych, ale też samego siebie. Krytyczne spojrzenie na swoje wnętrze może być czasem bolesnym doświadczeniem, jednak prowadzi do udoskonalenia.

6) Filozofowie mają moc odkłamywania rzeczywistości. Dzieje się tak, ponieważ ich wysiłki są skierowane na poszukiwanie prawdy będące naturalną potrzebą człowieka. Zdolność do odkłamywania rzeczywistości filozofia czerpie ze swojej plastyczności – czyli tego, że odnosi się do wielu dziedzin, oraz zewnętrznej perspektywy, z jakiej na nie patrzy.

7) Filozofowie pokazują, że jest „coś poza” – coś, co wymyka się metodom naukowego poznawania świata.

 

Świat bez filozofii

Próbowaliśmy zastanowić się, jaki byłby świat bez filozofii. Niestety 20 adeptom filozofii wyobrażenie sobie świata bez filozofii wydało się niemożliwe.

 

(Nie) każdy powinien poznać filozofię

Stoczyliśmy również spór na temat nauczania filozofii wszystkich obywateli. Jedni uważali, że nie każdemu powinno się wkładać do rąk tak silny oręż, gdyż mogłoby to zaowocować niebezpiecznymi ideami i nieporządkiem społecznym. Inni utrzymywali, że skoro filozofia dąży do prawdy, to zdobycie umiejętności filozofowania nie może zaszkodzić, a raczej pomoże rozwijać się jednostkom i wspólnotom. Umiejętność samodzielnego i poprawnego myślenia pomaga uniknąć konformizmu i jałowych sporów.

Czy coś pomięliśmy? Czy filozofowie mają jeszcze jakieś inne super moce? Zapraszam do dyskusji.

 

Share Button